Kurumsal

Doğaçlamanın annesi sayılan Amerikalı eğitimci Viola Spolin’in tekniği, Spolin Doğaçlaması’nı Türkiye’ye getiren Ege Maltepe, oyuncular için hazırladığı doğaçlama eğitim programını şimdi de iş dünyasına taşıyor. New York’da yaşayan tiyatro sanatçısı ve eğitmen New York’lu yönetici koçları ile ortak yürüttüğü bu çalışmaların Türkiye ayağını oluşturdu. Spolin’in temel ilkeleri ile Liderlik ve İletişim ile ilgili yazı için tıklayın.

Oyuna siz de katılın!

Sizin şirketiniz Spolin Tekniği’nden nasıl yararlanabilir?

Kurumsal Sunumumuzu indirmek icin tıklayınız: SPOLIN-IST Sunum

İŞ Dünyası için SPOLIN eğitimi

 • Elinizde iyi bir eğitiminiz, iş deneyiminiz planlar ve stratejileriniz var. Tüm bunlara rağmen iş hayatı bize öğretilmeyen, ya da öngörüp hazırlanamadığımız virajlarla dolu. Bu virajları geçerken tıpkı sahnedeki bir oyuncu gibi doğaçlamanız gerekiyor. Doğaçlama eğitimi sizi hazırlıksız olmaya hazırlayacak.
 • Gelişen teknoloji ve hızlanan hayat içinde şirketiniz sizden yaratıcı olmanızı bekliyor. Ofis ortamında yaratıcılığınızı maksimum derecede kullanmak ise çok zor. İçinizdeki yaratıcılığı ortaya çıkarmak için doğaçlama eğitimi önemli bir anahtar.
 • Başarılı bir lider ve verimli bir ekip olmaya giden yol kendini özgürce ifade edebilmek ve birbirini dinlemekten geçer. Doğaçlama eğitimi bu yolda atılacak önemli bir adımdır.
 • Bizim vizyonumuz daha verimli geçen toplantılar, daha yaratıcı fikirler, kendini daha rahat ifade edebilen yönetici adayları ve çalışanlarla konuşan şirketler.
 • SPOLIN-IST Kurumsal ile yapılan çalışmalar diğer tiyatro merkezli motivasyon çalışmalarından farklı bir yapıya sahip. SPOLIN-IST, katılımcılara sadece hoş vakit geçirmekten ziyade amaca yönelik yaratıcı bir eğitim sunar.
 • Bir ayağı New York’da olan SPOLIN-IST Kurumsal, Amerikalı koçlarla işbirliği içinde çalışarak bu tekniğin doğup geliştiği yerden kaynağını almaktadır.

SPOLIN DOĞAÇLAMASI ile fark yaratın

Spolin Doğaçlama Tekniği bilincinizle efor sarfetmeden doğal yolla beceriler kazanmanız üzere kurgulanan oyun ve egzersizlerden oluşur. Spolin’in temel ilkeleri ile Liderlik ve İletişim yazısı için tıklayın.

Bu oyun ve egzersizler grup ortamı içinde aksiyon, reaksiyon, ilişki, spontanlık ve yaratıcılığı tetiklemek üzere tasarlanmıştır. Bu sistem, öğrenme sürecini size anlatılan dersi kafanızda tutmak veya ezberlemeye çalışmak yerine, birinci elden deneyimleyerek öğrenebilmenizi sağlar.

Bu oyun oynama üzerine kurulan teknik, Amerikan tiyatro ve sinemasında çığır açtıktan sonra tüm dünyaya yayılmış, oyunculuk okullarından, sezgisel eğitim merkezlerine, yaratıcı dramadan psiko dramaya kadar geniş bir alanı etkilemiştir. Ege Maltepe önderliğindeki SPOLIN-IST, bu yöntemi iletişim ve yaratıcılık gibi konularda yol göstermesi için iş dünyasına uyarladı. Çünkü iş dünyası ve doğaçlama dünyası arasında birçok benzerlik var:

Karşındakini dinle

Egonu bir kenara bırak

İş arkadaşlarını gör; onlara bakman yetmez, onları görmeye çalış

Partnerinle uyum içinde çalış

İzin ver, ‘Evet’ de ve güven

Geçmiş ya da gelecekte değil, şu anın içinde ol

Yalnızca zihnini değil, tüm kapasiteni kullan

Hızlı karar ver ve hemen harekete geç

Spontane ol

Birşeyler hissetmekten çok, birşeyleri gerçekleştirmeye çalış

Belirsizlikler içinde rahat ol

Tutkuyla çalış

Ekibinle bir ol

Hazırlıksız olmaya hazır ol

Risk al
Bu çalışmada farkındalık, grup uyumu, şu anda olabilmek, hızlı düşünüp çabuk harekete geçebilmek, sözlü ve fiziksel kendini ifade gibi konular üzerine yoğunlaşılır. Büyük çoğunluğu grup oyun ve egzersizlerinden oluşan bu eğitim için performans/oyunculuk yapmak ya da komik olmak gerekmiyor. Kurumun ihtiyaçları ve grubun büyüklüğü gibi etmenlere bağlı olarak farklı şekillerde dizayn edilebilecek olan bu eğitim, katılımcıların potansiyellerini keşfedip kendileri ve birbirleri ile güçlü bağlar kurmalarını sağlayacak.

Çalışmalar bir konferans masası ya da sahne üzerinde değil herkesin rahatça hareket edebileceği boş bir alanda geçer. Minimum 10, maksimum 20 kişi ile gerçekleşen çalışmalar için 3 ya da 4 saatlik seanslar idealdir. Bu kısa süreli bir eğitim olabileceği gibi, bir dönem boyu devam eden seanslar halinde hazırlanması ekibin gelişimi ve tekniğin ekip üzerindeki etkisi açısından yararlı olacaktır.

SPOLIN-IST Kurumsal eğitiminden neler alabilirsiniz?

 • Hazırlıksız olduğunuz, kendinizi rahat hissetmediğiniz durumlarda daha hızlı hareket edebilme becerisi
 • Belirsizlikle daha rahat mücadele edebilme
 • Müşteri, partner, ekip ve iş arkadaşlarınızla daha sağlam ilişkiler kurabilme
 • Kendinizi daha iyi ve özgürce ifade edebilme
 • Daha rahat ekip oluşturup, etkin fikir alışverişi yapabilme
 • Gerekli yaratıcı ortamı hazırlayıp problemleri ekibinizle daha etkin çözebilme
 • Kendi kişisel ve otantik sesinizi ve duruşunuzu bulabilme

EGE MALTEPE hakkında

ege maltepe

Oyuncu, oyun yazarı, yönetmen ve eğitmen Ege Maltepe İstanbul’da doğdu.

Tiyatro sanatçısı ve yazar olarak New York’da sahnelenen oyun ve projeleri Tea for 3 (2012), TITS (2013), Women of New York (2016) isimli oyunları, piyanist/besteci Emir Gamsızoğlu ile ortak Herkese Klasik projeleri Drama in Beethoven (2011) Talking to Schubert (2014), Genius #Chopin (2016), ve Variations After Joe (2009) isimli doğaçlamayı merkez alan oyunu ile tanınır.

Oyuncu olarak Bilkent Tiyatrosu‘nda W. Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununda Hermia, Albert Camus’nün Yanlışlık oyununda Marta, Nazım Hikmet’in Herşeye Rağmen oyununda Leman karakterleri, New York Hudson Guild Theater‘da Somerset Maugham’ın The Letter (Mektup) isimli oyunundaLeslie, The Hip Hop Misanthrope oyununda Arsinoe, ve LaGuardia Performing Arts Center‘da Privatopia oyunlarındaki rolleriyle tanınır.

Bir ‘artivist’ olarak Maltepe New York’taki kadın hareketi 4thU Artivists (Eski ismiyle 4thU V-Day) in yöneticilerindendir. 2010 yılından bu yana Eve Ensler’in Vajina Monologları oyununu farklı kadın gruplarıyla sahnelemiş, 2014’deWomen’s Voices (Kadınların Sesleri) isimli gösterinin yönetmen ve küratörlüğünü üstlenmiştir. 2016’da ekip Ege Maltepe’nin yazıp yönettiği Women of New York (New York’un Kadınları) isimli oyunu ilk kez sahneye koymuştur. Grup yarattığı ve organize ettiği gösterilerin gelirlerini New York içi ve global olarak kadına şiddete karşı savaşan kurumlara bağışlayarak 100 bin dolara yakın bağışta bulunmuştur.

Ege Maltepe Fransızca eğitim gördüğü Burak Bora Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümüne girdi. Bir yıllık eğitimi boyunca Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları ile çalıştı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oyunculuk Bölümü’ne tam burslu olarak kabul edilince Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitimini bırakarak Oyunculuk Bölümüne kaydını yaptırdı. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Amerika’da Yüksek Lisans eğitimi için Fulbright bursu kazandı. Üç efsanevi yönetmen ve hoca; Mike Nichols, George Morrison ve Paul Sills’in 1989’da New York’ta kurduğu oyunculuk okulu The New Actors Workshop’a kabul edildi.

İki yıl boyunca George Morrison ile Metod Oyunculuk, Kathy Hendrickson ileSpolin Doğaçlaması derslerinin yanı sıra, Feldenkrais, Alexander Tekniği, Ses ve Konuşma, Duyu Belleği, Hareket Doğaçlaması, Oyunculuk Tekniği, Viewpoints, Laban Hareket Analizi gibi derslerle oyunculuk ve performans üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Üç yıl boyunca Oscar ödüllü yönetmen Mike Nichols’un masterclasslarına katılan Maltepe’nin oynadığı bir monoloğun ardından Nichols Maltepe’nin performansını ‘’Mükemmel!’’ diyerek özetledi.

Mike Nichols ile çalışmalarının yanı sıra Kevin Kline ile ‘Shakespeare Üzerine’,Stanley Tucci ile ‘Sahne Tekniği’, Edward Albee ile masterclasslara katılan Maltepe, 2009 yılında kendi yazıp yönettiği Variations After Joe isimli doğaçlama merkezli oyun projesiyle mezun olarak yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2010 yılı boyunca The New Actors Workshop’da Hareket Doğaçlaması derslerinin asistanlığını yapan Maltepe, aynı yıl Spolin kitaplarının editörü ve Viola Spolin’in gelini, yönetmen Carol Sills’in asistanlığını yaptı. Spolin Doğaçlama Oyunculuk Tekniği’ni Türkiye’ye taşımak amacıyla 2009’da SPOLIN-IST’i kuran Maltepe, eğitmen olarak kendi yürüttüğü atölye çalışmalarının yanı sıra birçok okul ve Istanbul Tiyatro Festivali de dahil olmak üzere birçok festivale davet edildi. Maltepe’nin yürüttüğü Spolin Atölyeleri oyuncu, yönetmen, yazar dahil yaratıcılığını geliştirmek isteyen herkese açık. New York’un önde gelen koçluk şirketlerinden Martha Gelnaw Consulting ‘Presence-Impact’ ile yürüttüğü doğaçlama merkezli yönetici koçluğu eğitimlerinin yanı sıra Jersey City Children’s Theater’da da eğitmenlik yapan Maltepe, Spolin Doğaçlaması eğitimlerine hem Türkiye hem de Amerika’da sürdürüyor. 2016 sonbaharındaSpolin-ist Players New York’ta gösterilere hazırlanıyor.

2013’de ilk live-stream performans festivali WiredArts Fest’te prömiyerini yaptığıTITS (Memeler) isimli oyunundaki Prof G (Doç. Bade Gediklioğlu), Tea for 3 isimli oyunundaki Selma gibi yarattığı Türk karakterlerle New York seyircisinin ilgisini çeken Maltepe şu sıralar 2016-2017 sezonu için yöneteceği Monkey’s Paw isimli oyun, hem yazar hem de oyuncu olarak yer aldığı Sages of New York dizisi, ve tek kişilik oyunu The Greatest Classic üzerine çalışıyor. www.egemaltepe.com